Federata Shqiptare e Tenisit

info@albaniantennis.com

winners

Billie Jean King Cup EU III: Shqipëria mund Azerbajxhanin me rezultatin 2-1. 

Billie Jean King Cup EU III: Shqipëria mund Azerbajxhanin me rezultatin 2-1. Ekipi kombëtar i vajzave shqiptare të kategorisë së të rriturave ka mundur ekipin e Azerbajxhanit në përballjet e Kampionatit Botëror Ekipor të Femrave në Kishinau të Moldavisë (10th-11th Play-Off). Në përballjen e parë në Singles, Rea Qinami mundi me rezultatin 6-3, 6-3 tenisten Lala Eyvazova. Në përballjen e dytë Singles Kristal Dule nuk arriti të mund tenisten Michelle Dzjachangirova me rezultatin 2-6,2-6. Në përballjen Doubles tenistet shqiptare Kristal Dule dhe Rea Qinami mundën me rezultatin e thellë 6-3, 6-0 dyshen e tenisteve nga Azarbajxhani Lala Eyvazova dhe Michelle Dzjachangirova. Një bravo e madhe vajzave të kombëtares sonë!

Billie Jean King Cup EU III: Shqipëria mund Azerbajxhanin me rezultatin 2-1.  Read More »

2024 DC EU IV – Shqipëria fiton mbi Andorrën!

Ekipi kombëtar shqiptar i të rriturve Meshkuj ka arritur të mundë ekipin e Andorrës me rezultatin 2-1 në Kampionatin Botëror “2024 DAVIS CUP Europe Group IV” në Play Off (5th to 6th) zhvilluar në Qendrën Kombëtare të Tenisit në Tiranë. Joan Sura fitoi me rezultatin 6-0, 6-3 ndaj Guillem Davasse Vidal në përballjen e parë Singles. Në përballjen e dytë Singles, pas një ndeshje të fortë Martin Muedini nuk arriti të mposht kundërshtarin Pablo Carrascosa me rezultatin 6-4, 3-6, 3-6. Në përballjen Doubles Dyshja e djemve shqiptarë Joan Sura dhe Daniel Ostap fituan me rezultatin 6-4, 2-6, 7-5 ndaj dyshes Eric Cevros Noguer dhe Jordi Trilla Clanchet. Një bravo për lojtarët e ekipit tonë të cilët dhanë maksimumin e tyre! Suksese të tjera!

2024 DC EU IV – Shqipëria fiton mbi Andorrën! Read More »

Hyseni e Prifti në U14 dhe Tola e Kotrri në U10 janë fituesit e “SHkodra Open 2024”

Është përbyllur turneu “Shkodra Open 2024” me kategorinë U10 dhe U14 të mbajtur në Adriatic Tennis Park gjatë datave 1-2 Qershor 2024, i organizuar nga Shkodra Tennis Club në bashkëpunim me Federaten Shqiptare të Tenisit. Fituesit dhe finalistë e turneut sipas kategorive: U14 VAJZAT Enki Hyseni Anjel Hoxha U14 DJEM Alex Prifti Arber Dano U10 VAJZAT Siara Tola Guendalita Sterkaj U10 DJEM Dasli Kotrri Blini Papa Urime dhe suksese të gjithë tenistëve!

Hyseni e Prifti në U14 dhe Tola e Kotrri në U10 janë fituesit e “SHkodra Open 2024” Read More »

“NSP TOUR 2024” U12&U16 shpall fituesit

Federata Shqiptare e Tenisit në bashkëpunim me Tennis Eralb Club organizoi këtë fundjavë turneun kombëtar “NSP TOUR 2024” për kategorinë U12 dhe U16 Meshkuj dhe Femra në Qendrën Kombëtare të Tenisit “National Sport Park” Tiranë. Më poshtë gjeni Fituesit dhe Finalistët e NSP TOUR 2024 sipas kategorive: Djem U12 Fitues: Martin Bushati Finalist: Floid Kaso Vajza U12 Fituese: Siara Tola Finaliste: Kiara Boçi Djem U16: Fitues: Denis Gaba Finalist: Kledi Gaba Falenderojmë organizatorët e këtij turneu dhe pjesëmarrësit.

“NSP TOUR 2024” U12&U16 shpall fituesit Read More »

Shpallen fituesit e Turneut botëror ITF WTT ‘NSP Open 2024’, J30 Tirana

Shpallen fituesit e Turneut botëror ITF World Tennis Tour Juniors ‘NSP Open 2024’, J30 Tirana, për grupmoshën U18, në Qendrën Kombëtare të Tenisit “National Sport Park” në Tiranë. Në këtë turne morën pjesë tenistë nga shtete të ndryshme të botës, si: Francë, Itali, Australi, Suedi, Estoni, Brazil, SHBA etj. por edhe tenistë shqiptarë si Joan Sura, Rea Qinami, Enian Mehmeti, Damian Methasani, Tedi Teferiçi. Fitues në kategorinë Djem Singles u shpall Daniel Aleksandar Amarandei nga Italia ndaj finalistit Egemen Karaman nga Turqia me rezultatin 6-4, 6-2. Fituese në kategorinë Vajza Singles u shpall Tea Kovacevic nga Bosnje-Hercegovina me rezultatin 6-0, 6-0 ndaj tenistes greke Despoina Koskina. Në kategorinë Doubles Djem fitues u shpallën tenistët Eduardo De Benedictis Andreta nga Brazili dhe Pratyaksh XXX nga India me rezultatin 6-4, 6-4 ndaj dyshes Daniel Aleksandar Amarandei nga Italia dhe Shixun Zhu nga Kina. Në kategorinë Doubles Vajza fituese u shpallën tenistet greke Despoina Koskina dhe Lydia Panagiotidou me rezultatin 7-6(6),6-1 ndaj Elise Lesigne dhe Lison Tapin nga Franca. Falenderojmë të gjithë tenistët pjesëmarrës!

Shpallen fituesit e Turneut botëror ITF WTT ‘NSP Open 2024’, J30 Tirana Read More »

NITESCU dhe CHENG fitues të Tennis Europe Junior Tour SHKODRA OPEN 2024

Ka përfunduar me sukses turneu i radhës ndërkombëtar Tennis Europe Junior Tour ‘Shkodra Open 2024’ 14&U Category 3, i mbajtur gjatë datave 13-18 Prill në Adriatic Tennis Park. Në të cilin turne morrën pjesë rreth 70 tenistë nga shtete të ndryshme të botës, të cilët zhvilluan ndeshje shumë të bukura dhe fair play. Falenderojmë të gjithë institucionet dhe individët që ndihmuan dhe kontribuan në realizimin e këtij turneu me sukses! Fituesit dhe finalistët sipas kategorive: Girls Singles Winner: Cara Nitescu Finalist: Justine Fuchs Boys Singles Winner: Jinxuan Cheng Finalist: Gonçalo Amorim Girls Doubles Winners:Valeriia Kaminskaia/Hermione Korpace Davies Finalists: Maryia Magro/ Cara Nitescu Boys Doubles Winners: Marco Brignoli/ Raz Ty Posca Finalists: Francesco Ferro/ Marco Patania

NITESCU dhe CHENG fitues të Tennis Europe Junior Tour SHKODRA OPEN 2024 Read More »

TEJT Shkodra Open 2024: vazhdojnë sukseset e tenistëve shqiptarë

Vazhdojnë sukseset e tenistëve shqiptarë në singles dhe doubles të turneut ndërkombëtar “Shkodra Open 2024” Po vazhdojnë të zhvillohen ndeshjet e turneut ndërkombëtar Tennis Europe Junior Tour “Shkodra Open 2024” për grupmoshën 14&U gjatë datave 13-19 Maj në Adriatic Tennis Park, Shkodër. Tenisti, Arber Dano eleminoi tenistin nga Mali i Zi, Petar Stankovic me rezultat 6-4 6-0 duke u kualifikuar në çerekfinale në single.  Ndërsa tenisti, Alex Prifti u kualifikua në gjysmëfinale në dyshe bashkë me Ioannis- Panagiotis Vasileiadis pasi eleminuan dyshen, Allen Katana dhe Petar Stankovic me rezultat 6-2 6-2. Urime dhe suksese në ndeshjet e radhës!

TEJT Shkodra Open 2024: vazhdojnë sukseset e tenistëve shqiptarë Read More »

U mbyll me sukses turneu “VLORA OPEN “ për grupmoshat ROG (U8, U9, U10), & U12

U mbyll me sukses turneu “VLORA OPEN “ për grupmoshat ROG (U8, U9, U10), & U12, i cili u zhvillua si bashkëpunim i Fedratës Shqiptare të Tenisit, Klubit Vlora Tenis dhe Bashkisë Vlorë nën slloganin ”Vlora Qyteti Europian i Sportit 2024“. Fituesit si më poshtë: U – 12 / femra Nergis Nikprelaj Siara Tola U-12 / meshkuj Jonis Gaba Dimitri Sazonkin Red / femra Alesia Musai Fabia Maskaj Orange / femra Mirabella Lamina Noemi Zyli Green / meshkuj Matias Tivari Leart Musai Green / femra Siara Tola Sonia Kuzmina Red / meshkuj Rubi Rushiti Jorik Gashi Falenderojmë të gjithë organizatorët e pjesëmarrësit dhe i urojmë suksese të tjera!

U mbyll me sukses turneu “VLORA OPEN “ për grupmoshat ROG (U8, U9, U10), & U12 Read More »

“NSP OPEN U16 – Tennis Europe Junior Tour shpall fituesit

Shpallen fituesit e “NSP OPEN U16 – TENNIS EUROPE JUNIOR TOUR 2024”-Category 3, në Qendrën Kombëtare të Tenisit “National Sport Park” në Tiranë. Në këtë turne morën pjesë tenistë nga shtete të ndryshme të botës, si: Estoni, Itali, Britani e Madhe, Çeki, Austri, Turqi etj. por edhe tenistë shqiptarë si Ares Ferhati, Ariel Sulovari, Damian Methasani, Denis Gaba, Enian Mehmeti, Enki Hyseni dhe Kledi Gaba. Fitues në kategorinë Djem Singles u shpall tenisti italian Alessio BABUDRI me rezultatin 6-1, 6-2 ndaj finalistit Mikhail MICHSHENKO nga Kazakistani. Fituese në kategorinë Vajza Singles u shpall Linara BULESHEVA nga Kazakistani me rezultatin 6-3, 6-1 ndaj finalistes po nga Kazakistani, Sofiya KIROVA. Në kategorinë Doubles Djem fitues u shpallën Mikhail MICHSHENKO nga Kazakistani dhe Kristian STEFANOV nga Bullgaria me rezultatin 7-5, 7-5 ndaj finalistëve italianë Alessio BABUDRI dhe Nicolo’ CAMPETTI. Në kategorinë Doubles Vajza fituese u shpallën Eleni CHATZIAVRAAM nga Greqia dhe Agata KONARSKA nga Polonia me rezultatin 6-3, 6-3 ndaj finalisteve nga Kazakistani Linara BULESHEVA dhe Medina OTEPBERGEN. Falenderojmë të gjithë tenistët pjesëmarrës dhe i urojmë suksese në vazhdim.

“NSP OPEN U16 – Tennis Europe Junior Tour shpall fituesit Read More »

U mbyll me sukses turneu ndërkombëtar “TIRANA OPEN U16″-Tennis Europe Junior Tour 2024

U mbyll me sukses turneu ndërkombëtar “TIRANA OPEN U16 – TENNIS EUROPE JUNIOR TOUR 2024”-Category 3, në Qendrën Kombëtare të Tenisit “National Sport Park” në Tiranë. Në këtë turne morën pjesë rreth 100 tenistë nga shtete të ndryshme të botës, si: Poloni, Itali, Britani e Madhe, Suedi, SHBA, Turqi etj. por edhe tenistë shqiptarë. Fitues në kategorinë Djem Singles u shpall Angelo DE CESARIS nga Italia me rezultatin 6-1, 6-2 ndaj finalistit nga Bullgaria Kristian STEFANOV. Fituese në kategorinë Vajza Singles u shpall tenistja turke Serra HASANBASOGLU me rezultatin 6-3, 6-3 ndaj finalistes Linara BULESHEVA nga Kazakistani. Në kategorinë Doubles Djem fitues u shpallën Angelo DE CESARIS dhe Alessandro RICCARDI nga Italia me rezultatin 6-4, 6-3 ndaj dyshes së tenistë finalist polak Maksymilian STOPA dhe Jerzy FILIP URBAN. Në kategorinë Doubles Vajza fituese u shpallën Linara BULESHEVA dhe Medina OTEPBERGEN nga Kazakistani me rezultatin 6-2, 4-6, 10-8 ndaj dyshes italiane finaliste Matilde IEZZA dhe Silvia MAFFI. I urojmë suksese dhe fat të gjithë fituesve dhe tenistëve pjesëmarrës!

U mbyll me sukses turneu ndërkombëtar “TIRANA OPEN U16″-Tennis Europe Junior Tour 2024 Read More »