Federata Shqiptare e Tenisit

info@albaniantennis.com

2022

Ceremonia e fundvitit, trofe dhe dhurata për lojtarët më të mirë të vitit 2022, fituesit e Kampionatit Ekipor

U zhvillua sot ceremonia përmbyllëse e Federatës Shqiptare të Tenisit për vitin 2022, me pjesëmarrjen e lojtarëve, trajnerëve, prindërve, gjyqtarëve, anëtarëve të klubeve dhe bordit të federatës. Presidenti i FSHT, z.Ferdinand Sulo hapi ceremoninë duke uruar për një vit të ri të mbarë për federatën dhe lojtarët e saj. Sekretari i Përgjithshëm i FSHT, z.Klaus Bardeli shpalli fituesit e çmimeve, kokretisht: Kategoria “Të rritur”: lojtarja e vitit: Gresi Bajri, lojtari i vitit: Arbër Sulstarova. Kategoria “U18”: lojtari i vitit: Joan Koti, lojtarja e vitit: Gresi Bajri. Kategoria “U16”: lojtari i vitit: Arlis Muka, lojtarja e vitit: Rea Qinami. Kategoria “U14”: lojtari i vitit: Kledi Gaba, lojtarja e vitit: Enki Hyseni. Kategoria “U12”: lojtari i vitit: Alex Prifti, lojtarja e vitit: Anjel Hoxha. Kategoria “U10”: lojtari i vitit: Jonis Gaba, lojtarja e vitit: Deborah Treska. Lojtarët më të mirë të vitit morën edhe dhurata nga sponsori “Sport Pro Al” (@sportproal ), i cili mbështeti realizimin e kësaj ceremonie festive. Gjithashtu u shpallën edhe çmimet “Trajneri më i mirë i vitit” që u fitua nga Maksim Prifti, si dhe “Klubi më i mirë i vitit” që u fitua nga National Sport Park – Tennis Eralb Club. Në këtë ceremoni u shpallën edhe fituesit e çertifikimit të nivelit të parë të trajnerëve “ITF/OS Coaching Beginner & Intermediate Players Course” sipas Federatës Botërore të Tenisit ku fitues ishin: Juna Dani, Kejsi Lohja, Gresi Bajri dhe Joan Koti. Kjo ceremoni përkoi edhe me mbarimin e Turneut Ekipor që u fitua nga ekipi i “Tenis Korça”(Ivi Selenica, Joan Koti, Dhimitri Mindili, Ervin Rota), pasi mundi në finale ekipin “NSP-Tennis Eralb Club” me rezultatin 2-1. Të gjithë të pranishmit festuan rreth arritjeve të vitit që lamë pas dhe uruan një vi të ri plot suksese në vijim!

Ceremonia e fundvitit, trofe dhe dhurata për lojtarët më të mirë të vitit 2022, fituesit e Kampionatit Ekipor Read More »

“8 Best – Tournament 2022” shpall fituesit

Përfundon turneu i tetë lojtarëve më të mirë në kategorinë Adults dhe U14 për djem dhe vajza “8 Best – Tournament 2022” të zhvilluar në Qendrën Kombëtare të Tenisit “National Sport Park” në Tiranë. Në kategorinë U14 Djem fitues u shpall Denis Gaba me rezultatin 6-4, 4-6, 6-4 në finale ndaj Kledi Gaba. Në kategorinë U14 Vajza fituese u shpall Anjel Hoxha pas ndeshjes në finale me Enki Hyseni 6-4, 2-6 Ret. Në kategorinë Adults Djem fitues u shpall Arbër Sulstarova pas fitores në finale ndaj Joan Koti me rezultatin 6-0,6-2. Falenderojmë organizatorët “National Sport Park – Eralb Tennis Club” dhe kryegjyqtarin e turneut Kleid Vora, për realizimin e këtij turneu të suksesshëm. I urojmë suksese të tjera të gjithë tenistëve pjesëmarrës dhe fitues!

“8 Best – Tournament 2022” shpall fituesit Read More »

Fituesit e turneut “Shkodra Indoor 2022” Masters

Shpallen fituesit e turneut “Shkodra Indoor 2022” për kategoritë +35 dhe +45 të zhvilluar në Adriatic Tennis Park në Shkodër. Në kategorinë +35 Meshkuj fitues u shpall Redi Dabulla dhe finalist Edi Pelinku. Ndërsa në kategorinë +35 Femra fituese u shpall Elonia Gjata dhe finaliste Vesa Islami nga Kosova. Në kategorinë +45 fitues rezultoi Andrian Bleta dhe finalist Aleksander Konomi. Falenderojmë organizatorët “Shkodra Tennis Club” dhe kryegjyqtarin e turneut Alban Dani, për realizimin e këtij turneu të suksesshëm. I urojmë suksese të tjera të gjithë tenistëve pjesëmarrës dhe fitues!

Fituesit e turneut “Shkodra Indoor 2022” Masters Read More »

Pavarësia Open 2022, turneu traditë shpall fituesit

Mbyllet me sukses edhe këtë vit turneu “Pavarësia Open 2022” ku tenistët shqiptarë garojnë por edhe festojnë ditën e flamurit shqiptar. Denis Gaba shpallet fitues i kategorisë U14 Djem pas finales me Alex Prifti me rezultat 4-6, 6-1, 6-3. Anjel Hoxha shpallet fituese në kategorinë U14 Vajza pasi mundi në finale Enki Hysinin me rezultat 6-3, 6-2. Në kategorinë U10 Djem fitues doli Jonis Gaba dhe finalist Martin Bushati, ndërsa në kategorinë U10 Vajza fituese u shpall Lina Rexha dhe finaliste Dejla Bajrami. Në kategorinë U9 Vajza fituese u shpall Hajdi Hysaj, ndjekur nga Noemi Zyli dhe Etual Lama. Falenderojmë organizatorët “National Sport Park Club” dhe kryegjyqtarin e turneut Kleid Vora dhe drejorin Albi Sulo. Urojmë gëzuar festën e Pavarësisë së Shqipërisë dhe suksese të tjera të gjithë tenistëve tanë!    

Pavarësia Open 2022, turneu traditë shpall fituesit Read More »

Shpallen fituesit e turneut “Shkodra Indoor” të kategorive U10 & U14.

Fituese në kategorinë U14 Vajza rezultoi Eva Angelina Radoman nga Mali i Zi dhe finaliste Enki Hyseni. Kledi Gaba u shpall fitues në kategorinë U14 Djem dhe finalist Alex Prifti. Ndërsa në kategorinë U10 Vajza fituese rezultoi Ola Dano dhe finaliste Nergis Nikprelaj ndërsa fitues në kategorinë U10 Djem u shpall Martin Bushati dhe finalist Jonis Gaba. Falenderojmë të gjithë tenistët që morën pjesë në këtë turne të zhvilluar në Adriatic Tennis Park në Shkodër dhe i urojmë suksese të tjera në vijim!

Shpallen fituesit e turneut “Shkodra Indoor” të kategorive U10 & U14. Read More »

Përfundoi me sukses kursi i çertifikimit të trajnerëve Niveli i Parë nga Federata Botërore e Tenisit “ITF/OS Coaching Beginner & Intermediate Players course”.

Ky kurs u zhvillua në Qendrën Kombëtare të Tenisit në Tiranë “National Sport Park”. Drejtues të këtij kursi ishin Albi Sulo dhe Vanja Stuhli nga ITF. Rreth 20 trajnerë nga Shqipëria, Kosova dhe Mali i Zi morën pjesë në 86 orë trajnime dhe testime në lidhje me njohuritë dhe aftësitë e tyre në mësimdhënien e tenisit. “ITF/OS Coaching Beginner & Intermediate Players course” vjen në Shqipëri si bashkëpunim mes Federatës Botërore të Tenisit (ITF), Komitetit Olimpik Kombëtar Shqiptar (KOKSH) dhe Federatës Shqiptare të Tenisit (FSHT). Me rritjen e numrit por edhe të cilësisë së trajnerëve të federatës sonë rrjedhimisht do të kemi rritje të numrit të tenistëve dhe rezultateve të tyre. Në fund të këtij kursi u zhvillua ceremonia përmbyllëse ku u shpërndanë edhe çertifikata pjesëmarrje për të gjithë trajnerët e përfshirë në kurs. I urojmë suksese të gjithëve dhe falenderojmë ITF dhe KOKSH për mbështetjen e vazhdueshme në zhvillimin e tenisit në Shqipëri.

Përfundoi me sukses kursi i çertifikimit të trajnerëve Niveli i Parë nga Federata Botërore e Tenisit “ITF/OS Coaching Beginner & Intermediate Players course”. Read More »

Shpallen fituesit e turneut kombëtar “Durrësi Open 2022”

Kledi Gaba rezulton fitues në kategorinë U16 Djem pas fitores 6-4, 7-6(7) në finale ndaj Arlis Muka. Në kategorinë U12 Djem fitues u shpall Alex Prifti pas finales me rezultat 6-2, 6-2 ndaj Ares Ferhati. Ndërsa në kategorinë U12 Vajza, Anjel Hoxha u shpall fituese pas finales ndaj Enki Hyseni me rezultatin 6-2, 6-1. Ky turne i suksesshëm u realizua nën drejtimin e shoqatës “Tennis Plus E&M” dhe Maksi Prifti në bashkëpunim me Federatën Shqiptare të Tenisit dhe gjyqtar turne Klejdi Vora. Urime të gjithë fituesve dhe suksese të mëtejshme tenistëve pjesëmarrës!

Shpallen fituesit e turneut kombëtar “Durrësi Open 2022” Read More »

“ITF/OS Coaching Beginner & Intermediate Players course” në Tiranë

Po zhvillohet “ITF/OS Coaching Beginner & Intermediate Players course”, kursi i çertifikimit të trajnerëve Niveli i Parë nga Federata Botërore e Tenisit. Ky kurs po zhvillohet në Qendrën Kombëtare të Tenisit në Tiranë “National Sport Park”, nën drejtimin e Vanja Stuhli nga ITF dhe Albi Sulo nga FSHT. Përgjatë 2 javëve me rradhë, rreth 20 trajnerë nga Shqipëria, Kosova dhe Mali i Zi do të zgjerojnë njohuritë dhe do testohen në lidhje me aftësinë e tyre në trajnimin e lojtarëve. “ITF/OS Coaching Beginner & Intermediate Players course” vjen në Shqipëri si bashkëpunim mes Federatës Botërore të Tenisit (ITF), Komitetit Olimpik Kombëtar Shqiptar (KOKSH) dhe Federatës Shqiptare të Tenisit (FSHT). I urojmë shumë fat të gjithë pjesëmarrësve dhe suksese në këtë kurs por edhe në aktivitetin e tyre si trajnerë kudo në botë pas këtij çertifikimi.

“ITF/OS Coaching Beginner & Intermediate Players course” në Tiranë Read More »

“Shkodra Indoor 2022 – U12 & U16”

Përfundoi me sukses turneu “Shkodra Indoor 2022 – U12 & U16”, i organizuar nga Shkodra Tennis Club në bashkëpunim me Federatën Shqiptare të Tenisit në ambjentet e Adriatic Tennis Park në Shkodër. Në kategorinë U12 Djem fitues shpallet Alen Katana dhe finalist Ares Ferhati, ndërsa në kategorinë U12 Vajza, fituese rezulton Enki Hyseni dhe finaliste Anjel Hoxha. Në kategorinë U16 Djem fitues u shpall Belmin Sabovic dhe finalist Arlis Muka, ndërsa Gresi Bajri u shpall fituese në kategorinë U16 Vajza dhe finaliste Rea Qinami. Falenderojmë të gjithë tenistët për ndeshjet e bukura, organizatorët dhe i urojmë suksese në vijim të gjithë pjesëmarrësve!

“Shkodra Indoor 2022 – U12 & U16” Read More »

Torneo U12 – Bari, Itali; Alex Prifti fiton ndeshjen e parë

Alex Prifti shënon fitoren e parë në turneun ndërkombëtar në Bari të Italisë “Torneo U12 – Bari” për kategorinë U12. Alex Prifti fitoi përballjen e parë ndaj italianit Diego Tarlazzi me rezultatin 6-1, 3-6, 10-3, një ndeshje e fortë dhe plot emocion. Kjo është fitorja e parë në këtë turne për ekipin kombëtar shqiptarë, i cili përbëhet nga Alex Prifti për djem dhe Anjel Hoxha e Ariel Sulovari për vajza. I urojmë shumë fat lojtarëve tanë dhe suksese të tjera në vijim!

Torneo U12 – Bari, Itali; Alex Prifti fiton ndeshjen e parë Read More »