Federata Shqiptare e Tenisit

info@albaniantennis.com

Turne

Korça Tour 2024 shpall fituesit

Alex Prifti dhe Ola Dano rezultojnë fitues të U14 Djem dhe Vajza. Alex Prifti fitoi me rezultatin 6-1, 6-0 ndaj finalistit Ares Ferhati ndërsa Ola Dano fitoi me rezultatin 2-4, 5-3, 11-9 ndaj finalistes Raina Haxhiu. Në Kategorinë ROG Top i Kuq Djem fitues u shpall Harli Çume dhe finalist Piter Papailia. Në Kategorinë ROG Top i Kuq Vajza fituese u shpall Fabia Maskaj dhe finaliste Moana Tola. Në Kategorinë ROG Top Jeshil Vajza fituese u shpall Siara Tola dhe finaliste Mirabela Lamina. Në Kategorinë ROG Top Jeshil Djem fitues u shpall Kristian Blushi dhe finalist IlianTase. Urime dhe suksese të gjithë tenistëve!

Korça Tour 2024 shpall fituesit Read More »

Denis Gaba dhe Nergis Nikprelaj fitues të turneut Shkodra Open

Është përmbyllur turneu “Shkodra Open 2024” me kategorinë U12 dhe U16 të mbajtur në Adriatic Tennis Park gjatë datave 22-23 Qershor 2024, i organizuar nga Shkodra Tennis Club në bashkëpunim me Federaten Shqiptare të Tenisit. Denis Gaba u shpall fitues për Djem U16 dhe finalist Kledi Gaba ndërsa Nergis Nikprelaj u shpall fituese për Vajza U12 dhe finaliste Ajla Zeneli. Urime dhe suksese të gjithë tenistëve!

Denis Gaba dhe Nergis Nikprelaj fitues të turneut Shkodra Open Read More »

Billie Jean King Cup EU III: Shqipëria mund Azerbajxhanin me rezultatin 2-1. 

Billie Jean King Cup EU III: Shqipëria mund Azerbajxhanin me rezultatin 2-1. Ekipi kombëtar i vajzave shqiptare të kategorisë së të rriturave ka mundur ekipin e Azerbajxhanit në përballjet e Kampionatit Botëror Ekipor të Femrave në Kishinau të Moldavisë (10th-11th Play-Off). Në përballjen e parë në Singles, Rea Qinami mundi me rezultatin 6-3, 6-3 tenisten Lala Eyvazova. Në përballjen e dytë Singles Kristal Dule nuk arriti të mund tenisten Michelle Dzjachangirova me rezultatin 2-6,2-6. Në përballjen Doubles tenistet shqiptare Kristal Dule dhe Rea Qinami mundën me rezultatin e thellë 6-3, 6-0 dyshen e tenisteve nga Azarbajxhani Lala Eyvazova dhe Michelle Dzjachangirova. Një bravo e madhe vajzave të kombëtares sonë!

Billie Jean King Cup EU III: Shqipëria mund Azerbajxhanin me rezultatin 2-1.  Read More »

Alex Prifti shpallet Gjysmëfinalist në Montenegro Cup 2024 Tennis Europe Junior Tour

Alex Prifti shpallet Gjysmëfinalist në turneun ndërkombëtar “Montenegro Cup 2024 Tennis Europe Junior Tour” në Nikshiq të Malit të Zi. Tenisti shqiptar mundi me rezultatin 6-0, 7-6(4) kundërshtarin Adrian Juresko nga Kroacia duke kaluar kështu në gjysmëfinale. I urojmë Alexit suksese të tjera në turnetë pasardhëse!

Alex Prifti shpallet Gjysmëfinalist në Montenegro Cup 2024 Tennis Europe Junior Tour Read More »

Lojtarët shqiptarë të U14 në “Montenegro Cup 2024 – Tennis Europe Junior Tour”

Lojtarët shqiptarë të U14, Ares Ferhati, Arbër Dano, Alex Prifti, Anjel Hoxha dhe Glora Bushati po marrin pjesë në turneun ndërkombëtar “Montenegro Cup 2024 – Tennis Europe Junior Tour” që po zhvillohet gjatë kësaj jave në Nikshiq të Malit të Zi. Rezultatet e para kanë ardhur nga Arbër Dano dhe Alex Prifti të cilët kaluan në roundin e dytë të këtij turneu në përballjet Singles. Gjithashtu Ares Ferhati arrin në Gjysmëfinale në përballjet Doubles. I urojmë shumë suksese në vazhdim lojtarëve tanë!

Lojtarët shqiptarë të U14 në “Montenegro Cup 2024 – Tennis Europe Junior Tour” Read More »

Billie Jean King Cup, Ekipi shqiptar i vajzave mbërrin në Moldavi

Ekipi kombëtar i vajzave shqiptare të kategorisë së të rriturave ka mbërritur që ditën e djeshme në Kishinau të Moldavisë ku po të stërvitet për ndeshjet e Kampionatit Botëror Ekipor të Femrave “Billie Jean King Cup by Gainbridge Europe Group III” që fillojnë sot ku Shqipëia do të përballet me Armeninë. Ekipi shqiptar i vajzave që përfaqësojnë Shqipërinë në “Billie Jean King Cup by Gainbridge Europe Group III” përbëhet nga: Kristal Dule, Rea Qinami dhe Anatereza Guli nën drejtimin e kapitenit Tedi Kaso.I urojmë shumë suksese ekipit tonë!

Billie Jean King Cup, Ekipi shqiptar i vajzave mbërrin në Moldavi Read More »

Ceremonia përbyllëse e Kupës Botërore të Tenisit Tenisit “2024 Davis Cup Europe Group IV”

Ceremonia përbyllëse e Kupës Botërore të Tenisit Tenisit “2024 Davis Cup Europe Group IV” Malta dhe Armenia kalojnë në Grupin e III Europe. Malta arriti të mund me rezultatin 2-0 ekipin e Lihtenshtajnit. Armenia mundi me rezultatin 2-1 San Marinon. Arritje ishte edhe për ekipin kombëtar shqiptar të cilët pasi fituan ndaj Andorrës me rezultatin 2-1, zunë vendin e 5-të duke lënë pas ekipin e Andorrës dhe Islandës. Në mbyllje të kompeticionit, në ceremoninë përmbyllëse u shpërndanë medalje për lojtarët e Maltës dhe Armenisë mes një atmosfere festive. Federata Botërore e Tenisit, përfaqësuar nga Javier Moreno Perez akordoi një trofe Federatës Shqiptare të Tenisit, Presidentit Ferdinand Sulo, për realizimin me sukses të këtij eventi të rëndësishëm. I urojmë suksese të tjera ekipeve pjesëmarrëse dhe të gjithë subjekteve të angazhuar në realizmin e Davis Cup për herë të parë në Shqipëri.

Ceremonia përbyllëse e Kupës Botërore të Tenisit Tenisit “2024 Davis Cup Europe Group IV” Read More »

2024 DC EU IV – Shqipëria fiton mbi Andorrën!

Ekipi kombëtar shqiptar i të rriturve Meshkuj ka arritur të mundë ekipin e Andorrës me rezultatin 2-1 në Kampionatin Botëror “2024 DAVIS CUP Europe Group IV” në Play Off (5th to 6th) zhvilluar në Qendrën Kombëtare të Tenisit në Tiranë. Joan Sura fitoi me rezultatin 6-0, 6-3 ndaj Guillem Davasse Vidal në përballjen e parë Singles. Në përballjen e dytë Singles, pas një ndeshje të fortë Martin Muedini nuk arriti të mposht kundërshtarin Pablo Carrascosa me rezultatin 6-4, 3-6, 3-6. Në përballjen Doubles Dyshja e djemve shqiptarë Joan Sura dhe Daniel Ostap fituan me rezultatin 6-4, 2-6, 7-5 ndaj dyshes Eric Cevros Noguer dhe Jordi Trilla Clanchet. Një bravo për lojtarët e ekipit tonë të cilët dhanë maksimumin e tyre! Suksese të tjera!

2024 DC EU IV – Shqipëria fiton mbi Andorrën! Read More »

Hyseni e Prifti në U14 dhe Tola e Kotrri në U10 janë fituesit e “SHkodra Open 2024”

Është përbyllur turneu “Shkodra Open 2024” me kategorinë U10 dhe U14 të mbajtur në Adriatic Tennis Park gjatë datave 1-2 Qershor 2024, i organizuar nga Shkodra Tennis Club në bashkëpunim me Federaten Shqiptare të Tenisit. Fituesit dhe finalistë e turneut sipas kategorive: U14 VAJZAT Enki Hyseni Anjel Hoxha U14 DJEM Alex Prifti Arber Dano U10 VAJZAT Siara Tola Guendalita Sterkaj U10 DJEM Dasli Kotrri Blini Papa Urime dhe suksese të gjithë tenistëve!

Hyseni e Prifti në U14 dhe Tola e Kotrri në U10 janë fituesit e “SHkodra Open 2024” Read More »

“NSP TOUR 2024” U12&U16 shpall fituesit

Federata Shqiptare e Tenisit në bashkëpunim me Tennis Eralb Club organizoi këtë fundjavë turneun kombëtar “NSP TOUR 2024” për kategorinë U12 dhe U16 Meshkuj dhe Femra në Qendrën Kombëtare të Tenisit “National Sport Park” Tiranë. Më poshtë gjeni Fituesit dhe Finalistët e NSP TOUR 2024 sipas kategorive: Djem U12 Fitues: Martin Bushati Finalist: Floid Kaso Vajza U12 Fituese: Siara Tola Finaliste: Kiara Boçi Djem U16: Fitues: Denis Gaba Finalist: Kledi Gaba Falenderojmë organizatorët e këtij turneu dhe pjesëmarrësit.

“NSP TOUR 2024” U12&U16 shpall fituesit Read More »