Federata Shqiptare e Tenisit

info@albaniantennis.com

billiejeankingcup

Billie Jean King Cup EU III: Shqipëria mund Azerbajxhanin me rezultatin 2-1. 

Billie Jean King Cup EU III: Shqipëria mund Azerbajxhanin me rezultatin 2-1. Ekipi kombëtar i vajzave shqiptare të kategorisë së të rriturave ka mundur ekipin e Azerbajxhanit në përballjet e Kampionatit Botëror Ekipor të Femrave në Kishinau të Moldavisë (10th-11th Play-Off). Në përballjen e parë në Singles, Rea Qinami mundi me rezultatin 6-3, 6-3 tenisten Lala Eyvazova. Në përballjen e dytë Singles Kristal Dule nuk arriti të mund tenisten Michelle Dzjachangirova me rezultatin 2-6,2-6. Në përballjen Doubles tenistet shqiptare Kristal Dule dhe Rea Qinami mundën me rezultatin e thellë 6-3, 6-0 dyshen e tenisteve nga Azarbajxhani Lala Eyvazova dhe Michelle Dzjachangirova. Një bravo e madhe vajzave të kombëtares sonë!

Billie Jean King Cup EU III: Shqipëria mund Azerbajxhanin me rezultatin 2-1.  Read More »

Billie Jean King Cup 2023 Group III / Ekipi shqiptar i vajzave mund ekipin e Islandës

Ekipi shqiptar i vajzave mundi sot ekipin e Islandës me rezultatin 3-0 në përballjen e rradhës në kampionatin botëror ekipor për femra që po zhvillohet në Shkup të Maqedonisë së Veriut. Kristal Dule arriti të fitojë ndeshjen e parë Singles me rezultatin 6-3, 6-0 ndaj Anna Soffia Gronholm, pasuar kjo me fitore nga Gresi Bajri në ndeshjen e dytë me rezultatin 6-1, 6-1 ndaj Sofia Soley Jonasdottir. Së fundi, në ndeshjen e tretë ndaj Islandës, në Doubles, dyshja shqiptare Gresi Bajri dhe Rea Qinami mundën dyshen Anna Soffia Gronholm dhe Sofia Soley Jonasdottir me rezultatin 6-2, 5-7, 6-4. Ndërkohë ekipi kombëtar ka korrur 1 fitore ndaj Islandës dhe 1 humbje ndaj Maqedonisë së Veriut, përballjet vijojnë nesër ku ekipi jonë do të ndeshet me ekipin e Moldavisë. I urojmë shumë suksese tenisteve tona të cilat po japin më të mirën në fushë!

Billie Jean King Cup 2023 Group III / Ekipi shqiptar i vajzave mund ekipin e Islandës Read More »

BJK CUP // Kombëtarja shqiptare e vajzave fitore të shkëlqyer ndaj Kenias

“BILLIE JEAN KING CUP” Kombëtarja shqiptare e vajzave me fitore të shkëlqyer ndaj ekipit kombëtar të Kenias. Ditën e sotme në kampionatin botëror të femrave, ekipi shqiptar i vajzave u përball me ekipin e Kenias duke fituar me rezultatin 2-1 Është hera e dytë që Shqipëria merr pjesë në kampionatin botëror të femrave dhe arritjet e tenisteve tona janë për t’u vlerësuar. Ndërkohë ekipi shqiptar i vajzave zë vendin e dytë në grup dhe është në pritje të shortit që do të përcaktojë përballjen e rradhës, që do ndikojë në rankimin botëror të ekipit tonë. I urojmë suksese të tjera vajzave tona!

BJK CUP // Kombëtarja shqiptare e vajzave fitore të shkëlqyer ndaj Kenias Read More »

BJK Cup // Kristal Dule dhe Rea Qinami fitojnë në përballjen doubles

Kristal DULE dhe Rea QINAMI fitojnë me rezultatin 2-6, 6-4, 6-1 përballjen doubles ndaj dyshes Donika BASHOTA dhe Forta MORINA të Kosovës. Kjo ishte një nga 3 ndeshjet e ekipit shqiptar ndaj ekipit kosovar në Kampionatin Botëror “BILLIE JEAN KING CUP” në Shkup të Maqedonisë së Veriut, përballje e cila u mbyll me rezultatin 2-1 për Kosovën. Ditën e parë të ndeshjeve të këtij kampionati, ekipi ynë fitoi si shkak i skualifikimi të ekipit të Namibisë, ndërsa nesër vajzat e ekipit kombëtar shqiptar do të përballen ndaj ekipit të Kenias në orën 10:00. I urojmë fat dhe sukses tenisteve tona!

BJK Cup // Kristal Dule dhe Rea Qinami fitojnë në përballjen doubles Read More »

Kombëtarja shqiptare e vajzave në kampionatin botëror “BILLIE JEAN KING CUP”

“BILLIE JEAN KING CUP” – Kampionati Botëror i Tenisit për Femra po zhvillohet në Shkup të Maqedonisë së Veriut, në datat 4-10 Korrik 2022. Ekipi kombëtar i vajzave që përfaqësojnë Shqipërinë përbëhet nga: Gresi Bajri, Kristal Dule dhe Rea Qinami nën drejtimin e kapitenit Sokol Kaso. Shqipëria gjendet në grupin D, së bashku me Kosovën, Namibinë dhe Kenian. I urojmë shumë fat tenisteve tona!

Kombëtarja shqiptare e vajzave në kampionatin botëror “BILLIE JEAN KING CUP” Read More »

Ekipi kombëtar i vajzave në “Billie Jean King Cup 2021” Lituani

Pas kampionatit kombëtar, ekipi i kombëtares shqiptare për femra mbërrin në Vilnius, Lituani për ndeshjet e kampionatit botëror të tenisit, Billie Jean King Cup. Ekipi kombëtar për femra përbehet nga lojtaret: Gresi Bajri Kristal Dule Brunilda Mrruku Juna Dani Rea Qinami Gjatë gjithë javës së kaluar i gjithë ekipi përfaqësues i femrave dhe meshkujve janë grumbulluar dhe stërvitur intensivisht në qendrën Kombëtare të tenisit “National Sport Park” nga trajnerë të nivelit të dytë ITF në Shqipëri, z.Përparim Zano dhe z.Albi Sulo me programe të përshtatura për një përfaqësim sa më dinjitoz të kombëtares tonë. Sot pas orës 16.00 shpallet dhe shorti i kombëtares tonë në BJK Cup ku mund të shihet edhe grupi që kombëtarja jonë do të luajë. Federata jonë i uron sa më shumë sukses vajzave të ekipit kombëtar. (Qershor 2021)

Ekipi kombëtar i vajzave në “Billie Jean King Cup 2021” Lituani Read More »