Federata Shqiptare e Tenisit

info@albaniantennis.com

tournaments

Gresi Bajri arrin në Gjysmëfinale të “J60 PODGORICA OPEN 2024”

Tenistja shqiptare ka arritur në gjysmëfinale të turneut botëror ITF World Tennis Tour Juniors “J60 PODGORICA OPEN 2024” që po zhvillohet këtë javë në Ulqin të Malit të Zi. Gresi Bajri mundi në çerekfinale tenisten Aleksandra Stevanovic nga Serbia me rezultatin 3-6, 7-6(4), 6-1 pas një ndeshje të fortë dhe plot emocione. Në gjysmëfinale tenistja e talentuar Gresi Bajri do të ndeshet me tenisten Dusica Popovski në rrugëtimin drejt fitores. I urojmë suksese Gresit dhe bravo e madhe për arritjet e deritanishme në çdo turne botëror!

Gresi Bajri arrin në Gjysmëfinale të “J60 PODGORICA OPEN 2024” Read More »

Rea Qinami arrin në Gjysmëfinale të turneut botëror ‘Tirana Open 2024’

Tenistja Rea Qinami së bashku me tenisten Eleni Chatziavraam nga Greqia fituan me rezultatin 6-3, 4-6, 12-10 kundër dyshes Rebecca Di Giovannantonio nga Italia dhe Emma Fulvia Wiesenfeld nga ShBA në çerefinale të përballjeve Doubles Vajza. Me këtë fitore Rea Qinami dhe Eleni Chatziavraam kaluan në Gjysmëfinale Doubles Vajza të turneut botëror ITF World Tennis Tour Juniors ‘Tirana Open 2024’, J30 Tirana, për grupmoshën U18 që po zhvillohet gjatë kësaj jave në Qendrën Kombëtare të Tenisit “National Sport Park” Tiranë. Në Gjysmëfinale do të ndeshen me dyshen italiane Daria Raimondo dhe Beatrice Veltri. I urojmë shumë suksese në vazhdim Rea Qinamit dhe Eleni Chatziavraam në këtë turne ndërkombëtar.

Rea Qinami arrin në Gjysmëfinale të turneut botëror ‘Tirana Open 2024’ Read More »

‘Shkodra Open 2024’ J30 ITF WTT Juniors, Joan Sura kalon raundin e parë

Tenisti shqiptar Joan Sura ka kaluar roundin e parë të turneut ndërkombëtar ITF World Tennis Tour Juniors ‘Shkodra Open 2024’ J30 Shkodër, që po zhvillohet në Adriatic Tennis Park në Shkodër. Joani mundi me rezultatin 6-0, 6-1 tenistin Kan Musabegovic nga Bosnje Hercegovina duke kaluar kështu në raundin e dytë ku do të përballet me Jan Smrcka nga Gjermania. Në këtë turne marrin pjesë tenistë nga vende të ndryshme të botës si Gjermania, Itali, Brazil, Spanjë etj. dhe tenistë shqiptarë. Ndër tenistët shqiptarë përmendim: Anatereza Guli, Joan Sura dhe Rea Qinami. I urojmë suksese Joanit në vazhdim dhe të gjithë tenistëve të tjerë pjesëmarrës!

‘Shkodra Open 2024’ J30 ITF WTT Juniors, Joan Sura kalon raundin e parë Read More »

Maryia Mikalaichyk dhe Julian Zieba shpallen fitues të TENNIS EUROPE JUNIOR TOUR SHKODRA OPEN 2024 U12

Ka përfunduar me sukses turneu ndërkombëtar Tennis Europe Junior Tour ‘Shkodra Open 2024’ 12&U, Category 2 i mbajtur gjatë datave 25-31 Mars, në Adriatic Tennis Park në Shkodër. Në këtë turne morrën pjesë rreth 80 tenistë nga 20 shtete të ndryshme të botës, të cilët e bënë edhe më të veçantë këtë javë dhe me atmosferë pozitive me ndeshje të bukura tenisi. Fituesit dhe finalistët sipas kategorive: Girls Singles Winner: Maryia Mikalaichyk Finalist: Adema Alseipulova Boys Singles Winner: Julian Zieba Finalist: Lenart Kadriu Girls Doubles Winners:Maryia Mikalaichyk/Raya Petkova Finalists: Iris Grosso/Amira Khanipova Boys Doubles Winners: Temirlan Zhantemirov/Julian Zieba Finalists: Andrej Temov/Vasilij Zakoski Falenderojmë të gjithë tenistët pjesëmarrës dhe i urojmë suksese!

Maryia Mikalaichyk dhe Julian Zieba shpallen fitues të TENNIS EUROPE JUNIOR TOUR SHKODRA OPEN 2024 U12 Read More »

Turneu i Pranverës 2024 shpall fituesit

Turneu i Pranverës shpall fituesit. Anxhela Karameno shpallet fituese në kategorinë Të rritur Vajza me rezultatin 7-5, 5-7, 10/8 dhe finaliste Alisia Guri. Martin Muhedini shpallet fitues në kategorinë Të rritur Djem me rezultatin 6-3, 6-4 dhe finalist Kledi Gaba. Falenderojmë organizatorët “Tennis Eralb Club” dhe gjyqtarin e turneut Kleid Vora të cilët në bashkëpunim me FSHT realizuan këtë turne në Qendrën Kombëtare të Tenisit, Tiranë (National Sport Park). Vlen të theksohet pjesëmarrja e gjerë e 40 lojtarëve Të rritur djem dhe vajza në një ambjent festiv të këtij turneu të përvitshëm.

Turneu i Pranverës 2024 shpall fituesit Read More »

Gresi Bajri fiton përballjen e parë në një turne ITF Pro

Gresi Bajri fiton përballjen e parë në një turne ITF Pro, duke u bërë e para teniste shqiptare që arrin këtë sukses. Aktualisht po zhvillohet turneu profesional i tenisit për femra ITF World Tennis Tour “Antalya Series” me fond prej $15000 nga data 3 deri më 10 Mars 2024, në Antalia, Turqi. Gresi Bajri ka shënuar triumfin e saj të parë, duke mundur në kualifikime tenisten ruse, Mariam Karadzhaeva, me rezultat të thellë 6-1 6-1. Në përballjen e ardhshme, Bajri do të ndeshet me tenisten nga Turqia, Basak Eraydin. I urojmë shumë suksese Gresit në këtë garë të nivelit kaq të lartë.

Gresi Bajri fiton përballjen e parë në një turne ITF Pro Read More »

“Adriatic Winter Cup 2024” me kategorinë ROG dhe U14

Është përbyllur turneu “Adriatic Winter Cup 2024” me kategorinë ROG dhe U14 të mbajtur në Adriatic Tennis Park gjatë datave 24-25 Shkurt 2024, i organizuar nga Shkodra Tennis Club në bashkëpunim me Federaten Shqiptare të Tenisit. Rreth 52 pjesëmarrës ishin në këtë turne përveç nga Shqipëria ishin edhe nga Kosova e Mali i Zi. Fituesit dhe finalistë e turneut sipas kategorive: U14 VAJZA Eva Angelina Radoman Jana Pesic U14 DJEM Ares Ferhati Heron Ajeti RED VAJZA Helia Hysaj Moana Tola RED DJEM Yll Karakashi Abel Curraj ORANGE VAJZA Guendalita Sterkaj Asia Mavriq ORANGE DJEM Matija Zivanovic Amri Sulejmani GREEN VAJZA Lena Raonic Filimona Radoman GREEN DJEM Kleis Rrota Dasli Kotrri Urime dhe suksese të gjithë tenistëve!

“Adriatic Winter Cup 2024” me kategorinë ROG dhe U14 Read More »

Kledi Gaba dhe Anatereza Guli fitues në turneun Shkodra Indoor 2023

Janë shpallur fituesit e turneut “Shkodra Indoor 2023” për kategoritë U12 dhe U16 i zhvilluar në Adriatic Tennis Park në Shkodër si bashkëpunim i Federatës Shqiptare të Tenisit dhe Shkodra Tennis Club. Fituesit dhe finalistë e turneut sipas kategorive: U16 DJEM Kledi Gaba Denis Gaba U16 VAJZA Anatereza Guli Ljubica Celebic U12 VAJZA Stasa Globarevic Glora Bushati Urime dhe suksese të gjithë tenistëve!

Kledi Gaba dhe Anatereza Guli fitues në turneun Shkodra Indoor 2023 Read More »

Kupa e Pavarësisë 2023 (Të rritur), turneu traditë shpall fituesit

Mbyllet me sukses edhe këtë vit turneu “Kupa e Pavarësisë 2023” ku tenistët shqiptarë garojnë por edhe festojnë ditën e flamurit shqiptar. Kledi Gaba shpallet fitues i kategorisë Të rritur Djem pas finales me Denis Gaba me rezultat 7-6(5), 7-5. Anjel Hoxha shpallet fituese në kategorinë Të rritur Vajza pasi mundi në finale Elonia Gjata me rezultat 6-1, 6-3. Falenderojmë organizatorët “National Sport Park Club” dhe gjyqtarin e turneut Kleid Vora të cilët në bashkëpunim me FSHT realizuan këtë turne në Qendrën Kombëtare të Tenisit, Tiranë. Urojmë gëzuar festën e flamurit dhe suksese të tjera të gjithë tenistëve tanë!

Kupa e Pavarësisë 2023 (Të rritur), turneu traditë shpall fituesit Read More »

Mbyllet me sukses turneu kombëtar “Korça Tournament”

Turneu kombëtar “Korça Tournament” i grupmoshave U10, U14 dhe U18, i organizuar këtë fundjavë në qendrën sportive të tenisit në qytetin e Korçës, si bashkëpunim i FSHT dhe klubit Tennis Korça shpall fituesit. Fitues për Djem U10 u shpall Floid Kaso me rezultatin 4-1, 4-1 ndaj finalistit Kleis Rota. Fituese për Vajza U10 u shpall Nergis Nikprelaj me rezultatin 4-1, 4-1 ndaj finalistes Debora Treska. Fitues për Djem U14 u shpall Denis Gaba me rezultatin 6-2, 6-0 ndaj finalistit Alex Prifti. Fituese për Vajza U14 u shpall Anjel Hoxha me rezultatin 6-3, 6-2 ndaj finalistes Enki Hyseni. Fitues për Djem U18 u shpall Kledi Gaba me rezultatin 6-2 ndaj finalistit Tedi Teferiçi. I urojmë shumë suksese në vazhdim të gjithë tenistëve pjesëmarrës dhe fituesve!

Mbyllet me sukses turneu kombëtar “Korça Tournament” Read More »