Federata Shqiptare e Tenisit

info@albaniantennis.com

training

ITF/TE 14&U NATIONAL TRAINING CAMP në Tiranë

14&U NATIONAL TRAINING CAMP ka qenë kampi stërvitor i zhvilluar nga Federata Shqiptare e Tenisit në bashkëpunim me ITF – International Tennis Federation dhe Tennis Europe në Qendrën Kombëtare të Tenisit “National Sport Park në Tiranë. Në këtë kamp stërvitor morën pjesë trajnerë dhe lojtarë të grupmoshës U14 nga qytete të ndryshme të Shqipërisë nën drejtimin e trajnerit kryesor Përparim Zano. Synimi i këtij projekti ishte rritja e cilësisë së performancës së lojtarëve të tenisit për turnetë e ardhshëm, por edhe të sjelljes së tyre brenda dhe jashtë fushës së tenisit. Falenderojmë lojtarët dhe trajnerët e përfshirë në këtë projekt.

ITF/TE 14&U NATIONAL TRAINING CAMP në Tiranë Read More »

Përgatitja BJKC 2023 – Ekipi kombëtar i vajzave grumbullohet në Ulqin të Malit të Zi

Ekipi kombëtar i vajzave shqiptare të kategorisë së të rriturave është grumbulluar në Ulqin të Malit të Zi, në Klubin e Tenisit “Bellevue” ku do të stërvitet për 2 javë rresht si parapërgatitje për pjesëmarrjen në Kampionatin Botëror Ekipor të Femrave “Billie Jean King Cup by Gainbridge Europe Group III” që do të zhvillohet në 18 Qershor në Shkup të Maqedonisë së Veriut. Stërvitja gjatë këtyre 2 javëve do të jetë intensive dhe sipas një programi të avancuar nën drejtimin e kapitenit të ekipit Tedi Kaso. Terreni i fushave të tenisit në Ulqin i përshtatet edhe terrenit të fushave ku do të zhvillohet kampionati botëror ekipor i femrave. Ekipi kombëtar i vajzave që përfaqësojnë Shqipërinë në “Billie Jean King Cup by Gainbridge Europe Group III” përbëhet nga: Gresi Bajri, Kristal Dule dhe Rea Qinami. Grumbullimi i ekipit tonë të vajzave për t’u stërvitur përkon me qëllimin për t’u prezantuar me një performancë sa më mirë në “Billie Jean King Cup”. I urojmë stërvitje të mbarë ekipit dhe suksese në vazhdim!

Përgatitja BJKC 2023 – Ekipi kombëtar i vajzave grumbullohet në Ulqin të Malit të Zi Read More »

Еkipi kombëtar U14 stërvitje me trajnerin e shquar Jiri Novak në Çeki

Еkipi kombëtar shqiptar i kategorisë U14 ndodhet në Prostejov të Cekisë nga data 10 Korrik deri më 16 Korrik. Ekipi ynë do të ketë mundësinë të stërvitet me trajnerin e shquar Jiri Novak, ish-lojtar profesionist me renditje nr.5 ATP. Ky kurs trajnimi vjen si bashkëpunim mes Tennis Europe dhe Federatës Shqiptare të Tenisit. Tenistët tanë: Kledi Gaba, Damian Methasani, Ajri Hoxha dhe Emili Bilali do të kenë mundësinë të zhvillojnë mëtej aftësitë e tyre tenistike duke ndikuar në performancën e tyre në kompeticionet e ardhshme. Ekipi shqiptar shoqërohet nga trajneri zyrtar Tedi Kaso përgjatë kësaj eksperience.

Еkipi kombëtar U14 stërvitje me trajnerin e shquar Jiri Novak në Çeki Read More »

TRAINING CAMP 2022 – Kampi stërvitor për kategorinë U12 dhe U14

Ka përfunduar me sukses kampi stërvitor për kategorinë U12 dhe U14 “TRAINING CAMP 2022”. Tenistët shqiptarë kanë arritur të përvetësojnë njohuri më të specializuara në shërbim të rritjes së performancës së tyre në fushë, por edhe të stërvitjes dhe sjelljes. Kujtojmë që ky projekt ishte një bashkëpunim ndërmjet International Tennis Federation , Tennis Europe dhe Albanian Tennis Federation. Falenderojmë lojtarët dhe trajnerët e përfshirë në këtë projekt.

TRAINING CAMP 2022 – Kampi stërvitor për kategorinë U12 dhe U14 Read More »

Kampi stërvitor 2021 Qendrën Kombëtare të Tenisit

Federata Shqiptare e Tenisit organizon grumbullimin e moshave te reja per nje kamp stervitor ne prag te turneve nderkombetare. Gjithashtu u ndane edhe certifikatat e lojtareve me te mire te vitit 2020 per moshat e reja, ku u cilesuan : Alex Prifti i Tenis+ si Tenisti me i mire i vitit per meshkuj ne moshen U-10, Anjel Hoxha e Tenis +per femra te po kesaj moshe, Ares Ferhati i Tenis”Eralb” club si Tenist i perspektives. Per moshen U-12 per meshkuj Kledi Gaba i Tenis “Eralb”club, si tenisti i vitit, ndersa per femra Ajri Hoxha e Tenis ” Shkodres” si tenistja me e mire e kesaj moshe.Per moshen U-14 meshkuj u shpall Dhimiter Mindili i Tenis “Korces”,ndersa per femra te kesaj moshe u shpall Gresi Bajri e Tenis “Shkodres”.Per adult “Tenist i vitit u shpall shpall “Skerdi Hasa”i Tenis “Teutes “ne nje kohe qe per femra ne menyre absolute u shpall “Gresi Bajri “si Tenistja e vitit 2020 njekohesisht fituese e 2 Turneve europiane( ne Shkup dhe Podgorice). Trajneri i vitit per punen e palodhur dhe rezultatet e arritura u shpall Farhudin Mehmedoviq i Tenis “Shkodres”. Javen e ardhshme ne NSP Tirane organizohet kampionati nderkombetar Junior i Tennis Europe, turne ku do te marrin pjese teniste nga e gjithe bota, gjithashtu edhe disa nga lojtaret me te mire shqiptarë! (Mars 2021)

Kampi stërvitor 2021 Qendrën Kombëtare të Tenisit Read More »