Federata Shqiptare e Tenisit

info@albaniantennis.com

Podgorica

Gresi Bajri arrin në Gjysmëfinale të “J60 PODGORICA OPEN 2024”

Tenistja shqiptare ka arritur në gjysmëfinale të turneut botëror ITF World Tennis Tour Juniors “J60 PODGORICA OPEN 2024” që po zhvillohet këtë javë në Ulqin të Malit të Zi. Gresi Bajri mundi në çerekfinale tenisten Aleksandra Stevanovic nga Serbia me rezultatin 3-6, 7-6(4), 6-1 pas një ndeshje të fortë dhe plot emocione. Në gjysmëfinale tenistja e talentuar Gresi Bajri do të ndeshet me tenisten Dusica Popovski në rrugëtimin drejt fitores. I urojmë suksese Gresit dhe bravo e madhe për arritjet e deritanishme në çdo turne botëror!

Gresi Bajri arrin në Gjysmëfinale të “J60 PODGORICA OPEN 2024” Read More »

Enki Hyseni dhe Anjel Hoxha finaliste në Podgorica Eminent Cup U12 Tennis Europe Junior Tour

Enki Hyseni dhe Anjel Hoxha shpallen finaliste në Doubles të turneut ndërkombëtar “PODGORICA EMINENT CUP U12 – Tennis Europe Junior Tour” në Mal të Zi. Enki HYSENI dhe Anjel HOXHA fitojnë ndaj dyshes Anja ADAMOVIC dhe Eva Angelina RADOMAN nga Mali i Zi me rezultat 6-1,6-1. Ata sigurojnë fitoren e rradhës ndaj dyshes Ieva BZHELENKO nga Estonia dhe ARIEL SULOVARI me rezultat 6-3, 6-1. Fitorja që i siguroj dyshes së vajzave shqiptare finalen e këtij turneu ndërkombëtar “Tennis Europe” ishte ndaj britanikes Hermione KORPANEC DAVIES dhe Arina SYROEZHKINA me rezultat 5-7, 7-5, 10-5 duke kaluar në finale kundër Milana KOLESOVA dhe Daria KONOVALOVA. Një përfaqësim tejet i arrirë i vajzava shqiptare. Ares FERHATI fiton me rezultatin e thellë 6-0, 6-0 një ndeshje Singles nfaj kundërshtarit gjerman Adrian NEUBERT. ARIEL SULOVARI arrin të sigurojë një fitore në Singles pas përballjes me kundërshtaren nga Estonia, Ieva BZHELENKO të cilën e mundi me rezultatin 6-4 6-4. Ndeshje të mira realizoi edhe lojtari Alex PRIFTI, i cili ishte pjesë e ekipit kombëtar U12. Urojmë shumë fat për të gjithë ekipin shqiptar dhe shpresojmë që të vijojnë sukseset e ekipeve shqiptare të tenisit në të gjitha kompeticionet ndërkombëtare.

Enki Hyseni dhe Anjel Hoxha finaliste në Podgorica Eminent Cup U12 Tennis Europe Junior Tour Read More »

Eminent Podgorica U12: 1 fitore në Singles dhe 1 në Doubles

Në turneun ndërkombëtar “Tennis Europe – EMINENT PODGORICA U12” të zhvilluar në Podgoricë të Malit të Zi, ekipi kombëtar shqiptar arriti të fitojë 2 ndeshje në kategorinë Singles dhe 1 ndeshje në kategorinë Doubles. Anjel HOXHA fitoi ndaj Iva CAMAJ me rezultatin 6-4, 7-5. Gjithashtu Anjel HOXHA dhe Enki HYSENI fitojnë një ndeshje doubles kundër dyshes Anja ADAMOVIC dhe Eva Angelina RADOMAN me rezultatin 3-6, 6-7(3). Ares FERHATI fitoi ndaj Islam DUISENGAZIN me rezultatin 6-1, 6-2 në Qualifying. Në këtë turne garuan edhe lojtarë të tjerë të ekipit shqiptar si: Alex Prifti Ariel Sulovari. I urojmë suksese ekipit kombëtar në tunetë e rradhës!

Eminent Podgorica U12: 1 fitore në Singles dhe 1 në Doubles Read More »

Podgorica Rio Verde U12: Ekipi shqiptar me 5 ndeshje të fituara

Ekipi shqiptar U12 me disa ndeshje të fituara në turneun europian “Podgorica Rio Verde U12” në Mal të Zi. Alex PRIFTI arriti të fitojë 2 ndeshje në kategorinë Djem Singles kundër Massimo IVOVIC nga SHBA me rezultatin 7-6(0), 4-6, 11-9 dhe kundër Vladislav CHIBURAEV me rezultatin 3-6, 6-4, 10-7. Ares FERHATI fitoi një ndeshje ndaj Leo Luka KORUGA nga Kroacia me rezultatin 6-3 6-2. Anjel HOXHA fitoi me rezultatin 6-2 6-4 ndaj Sara CAMAJ nga Mali i Zi.  Enki HYSENI fitoi me rezultatin 4-6, 6-2, 10-7 ndaj Meriem EL BEJI nga Tunizia. Në këtë turne pjesë të ekipit kombëtar ishte dhe Ariel SULOVARI. I urojmë suksese të tjera ekipit kombëtar shqiptar U12 në turnetë e rradhës.

Podgorica Rio Verde U12: Ekipi shqiptar me 5 ndeshje të fituara Read More »