Federata Shqiptare e Tenisit

info@albaniantennis.com

Uncategorized

Gresi Bajri fiton përballjen e parë në një turne ITF Pro

Gresi Bajri fiton përballjen e parë në një turne ITF Pro, duke u bërë e para teniste shqiptare që arrin këtë sukses. Aktualisht po zhvillohet turneu profesional i tenisit për femra ITF World Tennis Tour “Antalya Series” me fond prej $15000 nga data 3 deri më 10 Mars 2024, në Antalia, Turqi. Gresi Bajri ka shënuar triumfin e saj të parë, duke mundur në kualifikime tenisten ruse, Mariam Karadzhaeva, me rezultat të thellë 6-1 6-1. Në përballjen e ardhshme, Bajri do të ndeshet me tenisten nga Turqia, Basak Eraydin. I urojmë shumë suksese Gresit në këtë garë të nivelit kaq të lartë.

Gresi Bajri fiton përballjen e parë në një turne ITF Pro Read More »

ITF/TE 14&U NATIONAL TRAINING CAMP në Tiranë

14&U NATIONAL TRAINING CAMP ka qenë kampi stërvitor i zhvilluar nga Federata Shqiptare e Tenisit në bashkëpunim me ITF – International Tennis Federation dhe Tennis Europe në Qendrën Kombëtare të Tenisit “National Sport Park në Tiranë. Në këtë kamp stërvitor morën pjesë trajnerë dhe lojtarë të grupmoshës U14 nga qytete të ndryshme të Shqipërisë nën drejtimin e trajnerit kryesor Përparim Zano. Synimi i këtij projekti ishte rritja e cilësisë së performancës së lojtarëve të tenisit për turnetë e ardhshëm, por edhe të sjelljes së tyre brenda dhe jashtë fushës së tenisit. Falenderojmë lojtarët dhe trajnerët e përfshirë në këtë projekt.

ITF/TE 14&U NATIONAL TRAINING CAMP në Tiranë Read More »

Ka përfunduar me sukses turneu “Shkodra Open 2023” për kategorinë ROG

Ka përfunduar turneu “Shkodra Open 2023” për kategorinë ROG i mbajtur në Adriatic Tennis Park i organizuar nga Shkodra Tennis Club në bashkëpunim me Federaten Shqiptare të Tenisit. Pjesëmarrësit në këtë turne përveç nga Shqipëria ishin edhe nga Kosova, Mali i Zi e Anglia të cilët e bën edhe më të veçantë turneun. Fituesit dhe finalistë e turneut sipas kategorive: RED VAJZAT Mirabella Lamina Mejsa Karaminxha RED DJEMTE Leart Musai Rei Osmani ORANGE VAJZAT Filimona Radoman Hajdi Hysaj ORANGE DJEMTE Viktor Golovic Blin Papa GREEN VAJZAT Lina Rexha Siara Tola GREEN DJEMTE Floid Kaso Amar Jusufi Urime dhe suksese të gjithë tenistëve!

Ka përfunduar me sukses turneu “Shkodra Open 2023” për kategorinë ROG Read More »

“National Sport Park Open – Tennis Europe Junior Tour” shpall fituesit

Përfundon me sukses turneu ndërkombëtar U12 “National Sport Park Open – Tennis Europe Junior Tour” që u zhvillua në Qendrën Kombëtare të Tenisit në Tiranë. Në kategorinë Djem/Singles fitues u shpall Damyan AVRAMOVSKI nga Bullgaria pas finales me rezultatin 6-4, 6-2 ndaj bullgarit Kamen IVANOV. Në kategorinë Vajza/Singles fituese u shpall Mikaella DE HERT nga Belgjika në finale me rezultatin 2-6, 6-1,10-6 ndaj Raya MARKOVA nga Bullgaria. Në kategorinë Djem/Doubles fitues doli dyshja nga Bullgaria, Damyan Avramovski dhe Kamen Ivanov me rezultatin 6-3, 6-3 ndaj tenistëve Arbër Dano nga Shqipëria dhe Erion Prizreni nga Kosova. Në kategorinë Vajza/Doubles fitues doli dyshja Mikaella DE HERT nga Belgjika dhe Elena TARASIADI nga Greqia me rezultatin 0-6, 6-2, 10-7 ndaj Ilina ILIEVA dhe Raya MARKOVA nga Bullgaria. I urojmë suksese në vijim të gjithë tenistëve pjesëmarrës!

“National Sport Park Open – Tennis Europe Junior Tour” shpall fituesit Read More »

Gresi Bajrit i akordohet mbështetje financiare nga KOKSH

Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar i ka akorduar tenistes sonë të talentuar Gresi Bajri, një mbështetje financiare për të mundësuar stërvitjen e tyre, pjesëmarrjen në gara kualifikuese apo edhe në kampe stërvitore. Presidenti i KOKSH z.Fidel Ylli ka firmosur kontratën në prani edhe të kryetarit të Komisionit teknik, z. Erli Pëllumbi, Sekretarit të Përgjithshëm të FSHT, z.Klaus Bardeli dhe përfaqësuesve të federatave të tjera. Kjo mbështetje vjen si rrjedhojë e rezultateve mjaft të mira dhe premtuese për të ardhmen në turne dhe kampionate të ndryshme kombëtare dhe ndërkombëtare ku Gresi ka marrë pjesë. Falenderojmë Komitetin Olimpik Kombëtar Shqiptar për mbështetjen që i jep Federatës Shqiptare të Tenisit dhe veçanërisht talenteve të reja.

Gresi Bajrit i akordohet mbështetje financiare nga KOKSH Read More »

Kombëtarja shqiptare e vajzave në kampionatin botëror “BILLIE JEAN KING CUP”

“BILLIE JEAN KING CUP” – Kampionati Botëror i Tenisit për Femra po zhvillohet në Shkup të Maqedonisë së Veriut, në datat 4-10 Korrik 2022. Ekipi kombëtar i vajzave që përfaqësojnë Shqipërinë përbëhet nga: Gresi Bajri, Kristal Dule dhe Rea Qinami nën drejtimin e kapitenit Sokol Kaso. Shqipëria gjendet në grupin D, së bashku me Kosovën, Namibinë dhe Kenian. I urojmë shumë fat tenisteve tona!

Kombëtarja shqiptare e vajzave në kampionatin botëror “BILLIE JEAN KING CUP” Read More »

RANKIMI KOMBËTAR 2022

  KATEGORIA U7   MESHKUJ Renditja Emër Mbiemër Pikët 1. KLEIS ROTA 180 2. MILAN KRYEZIU 180 3. JONIS GABA 170 4. MARIN JUBANI 90 5. FLOID KASO 60 6. ELI DURAKU 55 7. BERION MARKU 30 8. KELT UKA 20     FEMRA Renditja Emër Mbiemër Pikët 1. ALEKSIA BETA 60 2. VIVIEN JORGONI 60 3. IDA TRESKA 45 4. IRIS ABEDINAJ 45   KATEGORIA U9   MESHKUJ Renditja Emër Mbiemër Pikët 1. MARTIN BUSHATI 120 2. MAJK QERAMIXHI 105 3. MIKEL QERAMIXHI 75 4. MORIHEI DURAKU 45 5. JONIS GABA 30 6. AHMAD BACE 20 7. MILAN KRYEZIU 20 8. KLEIS ROTA 10     FEMRA Renditja Emër Mbiemër Pikët 1. VIVIEN JORGONI 120 2. DEBORA TRESKA 90   KATEGORIA U10   MESHKUJ Renditja Emër Mbiemër Pikët 1. ARES FERHATI 450 2. ARBËR DANO 255 3. DITAN MULLIQI 175 4. MARTIN BUSHATI 90 5. GABRIEL BODE 75 6. JONIS GABA 60 7. LUIS MARKU 30 8. DHIMITËR BALLAURI 20 9. KRISTO TOMORRI 20     FEMRA Renditja Emër Mbiemër Pikët 1. ANJEL HOXHA 330 2. GLORA BUSHATI 155 3. SERENA JOSIFI 90 4. SOFI KITA 90 5. AIZA SUBASHI 80 6. ALISA KRISTO 65 7. VIVIEN JORGONI 65 8. STELA MIHALLARI 45 9. ANA BORAJ 30 10. IDA TRESKA 30 11. EVITA ÇILIKOKA 20 12. FATIOLA SINANI 20 13. NERGIS NIKPRELAJ 20 14. RANIA BUSHATI 20 15. ANABEL ÇOBA 10 16. EVITA ZEKAJ 10                          KATEGORIA U12           MESHKUJ Renditja Emër Mbiemër Pikët 1. ALEX PRIFTI 555 2. DENIS GABA 290 3. ARES FERHATI 200 4. ARBËR DANO 140 5. TIMOTEO ARAPI 120 6. REI DAKOLLI 100 7. ARMEND GALIQI 80 8. OLGER QARRI 80 9. DITAN MULLIQI 70 10. GERT KURTI 70 11. HAJRO BIZHGA 60 12. NOEL HIDRI 50 13. BRAJAN ZAKE 40 14. JONIS ZAHIRI 40 15. LUIS MARKU 40 16. DIAR YMERI 30 17. ERDI NUHU 30 18. MARTIN BUSHATI 30 19. DION PEPOSHI 20 20. ALEKS VERRIA 10 21. DEAN NIKPRELAJ 10 22. DHIMITËR BALLAURI 10 23. ENIAN MEHMETI 10 24. GABRIEL BODE 10 25. LUIS MARKU 10 26. LUKAS KASA 10 27. MAJK QERAMIXHI 10 28. MIKEL QERAMIXHI 10 29. TEDI PEPA 10 30. TEO HAXHI 10 31. TEODOR GJIKNURI 10     FEMRA Renditja Emër Mbiemër Pikët 1. ENKI HYSENI 270 2. EMILI BILALI 265 3. ANJEL HOXHA 130 4. ARBIANA DURO 30 5. DEA ARAPI 30 6. EMI SHEHAJ 20 7. ERIKA SEMANJAKU 20 8. RAJNA HAXHIU 20 9. REISA TRASHANI 20 10. SINDI XHEZAJ 20   KATEGORIA U14   MESHKUJ Renditja Emër Mbiemër Pikët 1. KLEDI GABA 390 2. DAMIAN METHASANI 315 3. ARLIS MUKA 180 4. DENIS GABA 110 5. ALEX PRIFTI 70 6. ONIX SHKURTA 70 7. TEDI TEFERIÇI 60 8. ARMEND GALIQI 50 9. ODIN DIBRA 40 10 OLGER QARRI 40 11. TIMOTEO ARAPI 40 12. DRINO GALIQI 30 13. KEVIN DAKOLI 30 14. KLEDI LIÇO 30 15. ARES FERHATI 20 16. DION PEPOSHI 20 17. LAERT BERISHA 20 18. REI DAKOLLI 20     FEMRA Renditja Emër Mbiemër Pikët 1. EMILI BILALI 260 2. AJRI HOXHA 235 3. AMINA XHAFERRI 135 4. ENKI HYSENI 130 5. ANATEREZA GULI 125 6. KEISI KALUSHI 120 7. LIDIA METHASANI 40 8. NENSI HAXHIA 40 9. ONEJSA MERKASHI 40 10. ANDRRA BYCI 20 11. ARBIANA DURO 10 12. SIRDA MERDOSTI 10   KATEGORIA U16   MESHKUJ Renditja Emër Mbiemër Pikët 1. KLEDI GABA 80 2. ARLIS MUKA 60 3. ENO HASA 60 4. DRINO GALIQI 50 5. DHIMITËR MINDILI 45 6. REGI HALILI 45 7. ODEON DIBRA 40 8. MARKO MCCOY 30 9. DAMIAN METHASANI 20 10. KEVIN DAKOLI 20 11. KEVIN PËRMETI 20 12. TOMAS MICI 20     FEMRA Renditja Emër Mbiemër Pikët 1. GRESI BAJRI 374 2. AMINA XHAFERRI 60 3. JUNA DANI 60 4. REA QINAMI 45 5. STELA GABETA 45 6. AJRI HOXHA 40 7. ANATEREZA GULI 40 8. KEJSI LOHJA 30 9. LEJLA SIJARIÇ 30 10. LIDIA METHASANI 30   KATEGORIA U18   MESHKUJ Renditja Emër Mbiemër Pikët 1. SKERDI HASA 64 2. REGI HALILI 50 3. JOAN KOTI 45 4. FRENKLI QARRI 30 5. ODEON DIBRA 30 6. TOMAS STRATOBERDHA 30 7. ARLIS MUKA 20 8. DRINO GALIQI 20 9. KRISTO TARUSHA 20     FEMRA Renditja Emër Mbiemër Pikët 1. GRESI BAJRI 150 2. REA QINAMI 90 3. AJRI HOXHA 30 4. ANATEREZA GULI 30 5. EMILI BILALI 30 6. KEJSI LOHJA 30   KATEGORIA ADULT   MESHKUJ Renditja Emër Mbiemër Pikët 1. ARBËR SULSTAROVA 210 2. MARTIN MUEDINI 170 3. MARTIN HYSENBEGASI 65 4. AIGER SULO 50 5. BATI VARFI 50 6. KEVIN KACELI 50 7. REGI HALILI 50 8. MARIO ZILI 40 9. GENAJD SHYPHEJA 30 10. ADMIR SUKAJ 10 11. ALBI KARASANI 10 12. ARJAN BAKALLI 10 13. ENO HASA 10 14. SKERDI HASA 10 15. TAULANT PRENÇI 10     FEMRA Renditja Emër Mbiemër Pikët 1. GRESI BAJRI 240 2. KRISTAL DULE 215 3. JUNA DANI 95 4. BRUNILDA MRRUKU 80 5. REA QINAMI 80 6. IZREME MULLIÇI 50 7. IRENA KITA 40 8. VIVIAN MUÇI 30 9. ANILA LUMA 20 10. JONA KËLLEZI 20 11. KEJSI LOHJA 20 12. MIMOZA SELFO 20 13. ANISA METALLA 10 14. ENKELA MEZINI 10 15. JONA BOROVA 10 16. ZELA LLESHI 10   KATEGORIA SENIOR+35   MESHKUJ Renditja Emër Mbiemër Pikët 1. EDI PELINKU 65 2. ODEON SMAJLI 60 3. SENAD TAFA 60 4. MIRON RADIVICKA 45 5. ELVIS BILALI 40 6. GERT META 40 7. MILDON KUMARAKU 40 8. ADNAN SUKA 30 9. GENCI CAKCIRI 30 10. VISAR GRUDA 30 11. ALBAN HASANI 20 12. ELTON DOMA 10 13. MERITON NALLBANI 10 14. REDI DABULLA 10 15. SOKOL JUBICA 10 16. SOKOL TIGANI 10 17. ALIS BASHI 5 18. ANDI KLEFTI 5 19. DHIMITËR JANI 5 20. FABIAN KUKA 5 21. FLORIAN DABULLA 5 22. SERKIZ LUMANAJ 5   KATEGORIA SENIOR +45   MESHKUJ Renditja Emër Mbiemër Pikët 1. ANDI BILALI 105 2. ADRIAN BLETA 60 3. BLEDI BILALI 50 4. SHPËTIM HOXHA 30 5. SOKOL HOXHA

RANKIMI KOMBËTAR 2022 Read More »

Për masivizimin

Tenis në pedonale – Korçë 6-7 Qershor 2015 Ne datat 6 dhe 7 Qershor, Federata Shqiptare e Tenisit në bashkëpunim me bashkinë Korçë dhe Shoqatën e Tenisit të Qytetit organizojnë dy aktivitete. Aktiviteti i parë më datë 6 qershor ora 10-30 deri ne ora 12-00 tenis për të gjithë në pedonalen e qytetit, pjesmares të gjitha grupmopshat. Aktiviteti i dytë data 6 qershor ora 13-00 me rastin e inagurimit te nje fushe te re tenisi, zhvillohet nje mini turne per moshen nen 16 vjec, Pjesmares ne kete mini turne do te jene kater vajza, dhe kater djem. Ne date 6 do te zhvillohen dy ndeshje djemte dhe dy ndeshje vajzat. Ne date 7 qershor ne oren 10-00 finalja e vajzave, dhe pas finales se vajzave fillon finalja e djemve. Këto aktivitete zhvillohen me mbështetjen e Vodafone.     “Tenis për të gjithë” në Berat 18 Maj 2015 Federata Shqiptare e Tenisit vazhdon aktivitetet për promovimin e tenisit. Këtë radhë me agazhimin shume për tu lavdëruar të Bashkisë Berat, Drejtorisë Arsimore dhe Klubit Shumësportësh Tomori me dhjetëra fëmijë të shkollave 9 vjeçare morën pjesë në aktivitetin “Tenis për të gjithë” në pedonalen e mrekullueshme të këtij qyteti. Ky aktivitet është hapi i parë për përhapjen e këtij sporti dhe krijimin e ekipeve te reja konkurues. Një falenderim i veçantë per Bashkine, Drejtorinë Arsimore dhe Klubin Shumësportësh të qytetit për mirëfunksionimin e aktivitetit që u mbështet edhe nga Vodafone Albania.   Minitenis në shkolla 11 Qershor 2014 Programi i Minitenisit gjen mbështetjen e Ministrisë së Arsimit dhe Sportit. Ky program i cili ideoet nga Federata Ndërkombëtare e Tenisit ITF dhe monitorohet nga Federata Shqiptare e Tenisit është shumë i rëndësishëm për zhvillimin e aftësive psikomotore dhe koordinimit të fëmijëve, masivizon sportin e tenisit dhe është një gur i vyer për evidentimin e talenteve të reja. Zhvillimi i këtij Programi është garanci që në një kohë relativisht të shkurtër të kemi një bazë të mirë lojtarësh që të jenë konkurues në turnetë e shumtë që organizon Tennis Europe për juniorë. Programi i aktivitetit.: 1) 17:00 – 18:00 Demonstrimi i minitenisit në oborrin e shkollës me pjesëmarrjen e fëmijëve të ciklit fillor. 2) 18:00 – 18:10 Përshëndeje nga Ministria e Arsimit dhe Sportit, Federata Shqiptare e Tenisit, Sportistë që kanë dalë nga programi i minitenisit, dhe të tjerë. 3) 17:30 – 20:00 Turneu i tenisit “EDS Foundation” te fushat e tenisit të Tenis Tirana. 4) Në fund, shpërndarja e diplomave dhe trofeve për pjesëmarrësit.   Korça luan Tenis në Panairin e Pranverës 13-14 Prill 2014 Me inisiativën e Klubit të tenisit Skenderbeu me moton “Korça luan Tenis” si dhe me bashkepunimin e Federata Shqiptare e Tenisit dhe Bashkia Korçë në kuadrin e Panairit të Pranverës, u organizua minitenis në zonën e kalimtarëve në qendër të qytetit. Një pjesë e madhe e qytetarëve korçarë ishin të interesuar ti afronin fëmijët e tyre ne sportin e tenisit. Ky organizim konsiderohet një bashkëpunim i shkëlqyer me Bashkinë e Qytetit të Korçës. Një qytet ku tenisi është luajtur më shumë se 100 vjet më parë duket se do të ketë një hap të madh cilësor në një kohë të shkurtër. Së shpejti në këtë qytet do të ndërtohen edhe tre fusha të reja tenisi dhe do të rikonstruktohet fusha egzistuese. Kjo falë bashkëpunimit të komunitetit të tenisit të këtij qyteti dhe Bashkisë së qytetit. Plotësimi i kushteve të stërvitjes është baza për arritjen e rezultateve të larta nga sportistët cilësorë dhe rrit nivelin e jetesës së popullsisë në tërësi. Në fund të aktivitetit të minitenisit në shesh u shpërndanë diplomat dhe trofetë e Turneut të Vajzave 14&U të zhvilluar një ditë më parë.     Dita e Verës më Elbasan 10 Prill 2014 Federata Shqiptare e Tenisit, Bashkia Elbasan dhe Shkolla jopublike “Green School” organiazuan në Ditën e Verës në sheshin e Bezistanit “Tenis në ditën e Verës”. Nga bashkepunimi me autoritetet e bashkisë dhe ato të shkollës si dhe nga interesi i aktorëve dhe spektatorëve i cili ishte shumë i lartë shumë shpejt Elbasani do të sjellë lojtarë tenisi cilesorë sikundër edhe në sportet e tjera.

Për masivizimin Read More »